Flamenco Dance classes


First week (29th of July to 4th August)


Advanced level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Danza estilizada
Celia Pareja
Technique
Carmen la Talegona
11:15
12:15
Choreography
Joaquín Ruiz
Choreography Choreography Choreography Choreography Tablao class
Celia Pareja
12:30
13:30
Technique
Domingo Ortega
Technique Technique Technique Technique Bulerías
Domingo Ortega
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Bata choreography
Inmaculada Ortega
Bata choreography Bata choreography Bata choreography Bata choreography
17:15
18:15
Choreography
Carmen la Talegona
Choreography Choreography Choreography choreography
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes

Intermediate level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body echnique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Danza estilizada
Celia Pareja
Fandangos
Joaquín Ruíz
11:15
12:15
Choreography
Carmen la Talegona
Choreography Choreography Choreography Choreography Bulerías
Carmen la Talegona
12:30
13:30
Dance technique with castanets
Celia Pareja
Dance technique with castanets Dance technique with castanets Dance technique with castanets Dance technique with castanets Tablao class
Jorge Atenas
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography
17:15
18:15
Bata technique
Inmaculada Ortega
Bata technique Bata technique Bata technique Bata technique
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes

Begginer level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body and castanets technique
Celia Pareja
Mantón technique
Inmaculada Ortega
Arms technique
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Abanico technique
Inmaculada Ortega
Contratiempos y Bastón
Jorge Atenas
11:15
12:15
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography Bata
Celia Pareja
12:30
13:30
Technique
Carmen la Talegona
Choreography Choreography Choreography Choreography Bulerías
Joaquín Ruíz
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Choreography
Celia Pareja
Choreography Choreography Choreography Choreography
17:15
18:15
Choreography
Joaquín Ruíz
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes


Second week (from 5th to 10th August)


Advanced level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Danza estilizada
Celia Pareja
Technique
Carmen la Talegona
11:15
12:15
Techniques
Joaquín Ruíz
Techniques Techniques Techniques Techniques Clases de Tablao
Celia Pareja
12:30
13:30
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography Technique
Domingo Ortega
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Choreography with bata and mantón
Inmaculada Ortega
Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón
17:15
18:15
Choreography
Carmen la Talegona
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes

Intermediate level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Danza estilizada
Celia Pareja
Danza estilizada
Celia Pareja
Tangos
Joaquín Ruíz
11:15
12:15
Technique
Carmen la Talegona
Technique Technique Technique Technique Fandangos
Carmen la Talegona
12:30
13:30
Choreography with castanets
Celia Pareja
Choreography with castanets Choreography with castanets Choreography with castanets Choreography with castanets Tablao class
Jorge Atenas
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Choreography
Domingo Ortega
Technique Choreography Choreography Choreography
17:15
18:15
Choreography con bata
Inmaculada Ortega
Choreography con bata Choreography con bata Choreography con bata Choreography
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes

Begginer level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Body and castanets technique
Celia Pareja
Mantón echnique
Inmaculada Ortega
Arms Technique
Celia Pareja
Body technique
Inmaculada Ortega
Abanico echnique
Inmaculada Ortega
Contratiempos y bastón
Jorge Atenas
11:15
12:15
Technique
Domingo Ortega
Technique Technique Technique Technique Bata de cola
Celia Pareja
12:30
13:30
Choreography
Carmen la Talegona
Choreography Choreography Choreography Choreography Tangos
Joaquín Ruíz
13:30
16:00
Lunch break
16:00
17:00
Choreography
Celia Pareja
Choreography Choreography Choreography Choreography
17:15
18:15
Choreography
Joaquín Ruíz
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Conocimiento de palos
Joaquín Ruíz
Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos Conocimiento de palos
19:30
20:30
Cante classes
Pedro Sanz
Cante classes Cante classes Cante classes Cante classes

Tipo de clases

Choreography classes: An entire dance will be choreographed every week.

Footwork technique: Improve your footwork technique practicing and working on rhythm, off-beats, syncopation, “latiguillos” etc.

Body Technique: Work on your upper body, arms, hips, head, flexibility, turning and creating musical accents with your body.

Bata de Cola: With this class you will work on technique and choreographies in different levels.
We recommend that you work with your own bata since every individual bata has a different weight, structure and design, but if you don’t have any bata, just let us know and we’ll be pleased to lend you one for free.

Manton and Abanico: In these classes we will work on technique using these instruments, as well as learning several pieces of choreographies or even an entire dance depending on the level you signed for.
We recommend that you work with your own Manton and Abanico in order to get more familiar with its design and weight, but if you don’t have one, just let us know and we’ll be pleased to lend you a manton or abanico for free.

Contemporary dance classes: Work on your contemporary technique and it will help you improve to your flexibility and expression as a dancer.

Dance and singing structure: You will learn lyrics from different “Palos” “Cante structures” length, tones, rhythms, and the many differences among the cantes sung for the dance. At the same time we´ll study different structures of dances some of them supported by videos.

Tablao Class: In this class we´ll learn tricks and habits of the dance in a tablao.

Palmas class: Class to learn and practice palmas in different rythms and palos.


The teachers

Domingo Ortega (Flamenco teacher)
Inmaculada Ortega (Flamenco teacher)
Belén Maya (Flamenco teacher)
Jorge Atenas (Flamenco teacher)
Miguel Cañas (Flamenco teacher)
Celia Pareja (Flamenco teacher)
Maite Marcos (Contemporary teacher)
Pedro Sanz (Cante teacher)
Antonio Españadero (Guitar teacher)
Andres Heredia (Guitar teacher)




« Volver a Las clases

Top