Dance classes


First week (30th of July to 5th August)


Advanced level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Technique
Belén Maya
11:15
12:15
Choreography with bata and mantón
Belén Maya
Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón Choreography with bata and mantón Bulerías of Jerez
Inmaculada Ortega
12:30
13:30
Technique
Domingo Ortega
Technique Technique Technique Technique Tangos
Domingo Ortega
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Choreography Estilizada
Celia Pareja
Choreography Estilizada Choreography Estilizada Choreography Estilizada Choreography Estilizada
17:15
18:15
Choreography
Inmaculada Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class

Intermediate level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Choreography Estilizada
Celia Pareja
11:15
12:15
Technique mantón, abanico and bata
Inmaculada Ortega
Technique mantón, abanico and bata Technique mantón, abanico and bata Technique mantón, abanico and bata Technique mantón, abanico and bata Bulerías of Jerez
Inmaculada Ortega
12:30
13:30
Choreography with abanico
Celia Pareja
Choreography with abanico Choreography with abanico Choreography with abanico Technique Bastón class
Jorge Atenas
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography
17:15
18:15
Choreography
Belén Maya
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class

Begginer level (First week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Contratiempos
Pilar León and Jorge Atenas
11:15
12:15
Technique mantón, abanico and castanets
Celia Pareja
Technique mantón, abanico and castanets Technique mantón, abanico and castanets Technique mantón, abanico and castanets Technique mantón, abanico and castanets Bata
Celia Pareja
12:30
13:30
Choreography
Inmaculada Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography Tangos
Belén Maya
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Technique
Belén Maya
Technique Technique Technique Technique
17:15
18:15
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class


Second week (from 6th to 12th August)


Advanced level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Tangos
Miguel Cañas
11:15
12:15
Techniques
Miguel Cañas
Techniques Techniques Techniques Techniques Bulerías of Jerez
Inmaculada Ortega
12:30
13:30
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography Choreography Estilizada
Celia Pareja
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Choreography with bata
Celia Pareja
Choreography with bata Choreography with bata Choreography with bata Choreography with bata
17:15
18:15
Choreography with abanico
Inmaculada Ortega
Choreography with abanico Choreography with abanico Choreography with abanico Choreography with abanico
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class

Intermediate level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Fandangos
Domingo Ortega
11:15
12:15
Technique and choreography
Inmaculada Ortega
Technique and choreography Technique and choreography Technique and choreography Technique and choreography Bulerías of Jerez
Inmaculada Ortega
12:30
13:30
Technique and choreography with castanets
Celia Pareja
Technique and choreography with castanets Technique and choreography with castanets Technique and choreography with castanets Technique Bata
Celia Pareja
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Technique
Belén Maya
Technique Technique Technique Technique
17:15
18:15
Choreography
Domingo Ortega
Choreography Choreography Choreography Choreography
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class

Begginer level (Second week)

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
10:00
11:00
Contemporary
Maite Marcos
Contemporary Contemporary Contemporary Contemporary Contratiempos
Pilar León of Jorge Atenas
11:15
12:15
Choreography
Celia Pareja
Choreography Choreography Choreography Choreography Bata of cola
Celia Pareja
12:30
13:30
Choreography with mantón
Inmaculada Ortega
Choreography with mantón Choreography with mantón Choreography with mantón Choreography with mantón Bulerías
Miguel Cañas
13:30
16:00
Break for lunch
16:00
17:00
Technique and Choreography
Miguel Cañas
Technique and Choreography Technique and Choreography Technique and Choreography Technique and Choreography
17:15
18:15
Technique and Choreography
Domingo Ortega
Technique and Choreography Technique and Choreography Technique and Choreography Technique and Choreography
18:30
19:15
Dance and Cante structure
Inmaculada Ortega
and Pedro Sanz
Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure Dance and Cante structure
19:30
20:30
Cante class
Pedro Sanz
Cante class Cante class Cante class Cante class

Tipo de clases

Choreography classes: An entire dance will be choreographed every week.

Footwork technique: Improve your footwork technique practicing and working on rhythm, off-beats, syncopation, “latiguillos” etc.

Body Technique: Work on your upper body, arms, hips, head, flexibility, turning and creating musical accents with your body.

Bata de Cola: With this class you will work on technique and choreographies in different levels.
We recommend that you work with your own bata since every individual bata has a different weight, structure and design, but if you don’t have any bata, just let us know and we’ll be pleased to lend you one for free.

Manton and Abanico: In these classes we will work on technique using these instruments, as well as learning several pieces of choreographies or even an entire dance depending on the level you signed for.
We recommend that you work with your own Manton and Abanico in order to get more familiar with its design and weight, but if you don’t have one, just let us know and we’ll be pleased to lend you a manton or abanico for free.

Contemporary dance classes: Work on your contemporary technique and it will help you improve to your flexibility and expression as a dancer.

Dance and singing structure: You will learn lyrics from different “Palos” “Cante structures” length, tones, rhythms, and the many differences among the cantes sung for the dance. At the same time we´ll study different structures of dances some of them supported by videos.

Tablao Class: In this class we´ll learn tricks and habits of the dance in a tablao.

Palmas class: Class to learn and practice palmas in different rythms and palos.


The teachers

Domingo Ortega (Flamenco teacher)
Inmaculada Ortega (Flamenco teacher)
Belén Maya (Flamenco teacher)
Jorge Atenas (Flamenco teacher)
Miguel Cañas (Flamenco teacher)
Celia Pareja (Flamenco teacher)
Maite Marcos (Contemporary teacher)
Pedro Sanz (Cante teacher)
Antonio Españadero (Guitar teacher)
Andres Heredia (Guitar teacher)




« Volver a Las clases

Top